PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=238307}

Wij

Viy
5,7 3 582
oceny
5,7 10 1 3582
6,0 3
oceny krytyków
Wij
powrót do forum filmu Wij

Ja mam osobisty stosunek do tych pejzaży, klimatów i zabobonów. Mieszkam na Podkarpaciu pośród drewnianych cerkwi, terenie, który niegdyś był konglomeratem. Interesuję się też Słowianami. Polecam wersję oryginalną: rosyjsko-ukraińskojęzyczną. Osobom wrażliwym i romantycznym amerykańską wersję z nie wiedzieć po co potrzebnym tytułem Forbidden Empire proponuję omijać szerokim łukiem. Zastosowano angielski dubbing, to oczywiste, bo dla statystycznego amerykańskiego deskorolkowco –hamburgerojada film z napisami to niedorzeczność, ponieważ nie umie on czytać. W tymże celu należało też zmienić napisy na drogowskazach w końcowej scenie, bo cyrylica to już całkiem nie do pomyślenia w kaju Kaczora Donalda i Guns’n’Roses. W ogóle inaczej zmiksowana jest fabuła w odróżnieniu od oryginalnej, bo w tamtejże statystyczny amerykański deskorolkowiec i przeciętny zjadacz hamburgerów by się nie połapał. Można odnieść wrażenie, że to zrobione pod Camerona. Wszystkie te zabiegi są brutalnie inwazyjne i odzierają film z tego, co w nim najważniejsze – z romantycznego nastroju i pozostają jedynie efekty specjalne, czyniąc z Wija gorszą wersję Avatara. A przy okazji - to lubię Charlesa Dance, aktor mało znany (grał z Złotym Dziecku), ale przekonujący w tym maleńkim epizodziku.

ocenił(a) film na 4
Pawcio_filmaniak

"Polecam wersję oryginalną: rosyjsko-ukraińskojęzyczną. " - uśmiałem się do łez, chociaż kto wie, może za pierdylion lat będziemy uczyć się w szkoła języka rosyjsko-ukraińskiego a nie angielskiego, bo oczywiście to będą światowe języki a nie jakiś tam angielski :D A w temacie film starałem się obejrzeć na dwa razy, bo nudny jak flaki z olejem, na dwa razy też nie dałem rady. 4 pkt. za scenografię.

SynGefco

Ja lubię kino estetyczne a w nim pogaństwo, zabobony itp. Druga rzecz, ze ten Wij to luźna interpretacja opowiadania Gogola, który lubował się w takich klimatach a ja lubię Gogola. Trzecia rzecz, że nie przeszkadza mi w oglądaniu fakt, że film kręcony jest przez banderowców czy moskali, jest mi to obojętne. Czwarta rzecz to to,że strasznie mnie razi, kiedy prawosławny pop mówi po jankesku z kowbojskim akcentem

Pawcio_filmaniak

Ja też w sumie interesuje się Słowianami. Nie mam kolegów ani koleżanek obcokrajowców, a zwykle ciekawią mnie różnymi rzeczami koleżanki i koledzy. Czasem, że ze sklepiku coś po promocji, innego razu ktoś kogoś nawyzywał. Ciekawię się Słowianami.

NieMamSwojegoZdania

Ja nie muszę być Polakiem katolikiem patriotą i nosić medalika i orła w koronie w swoim własnym domu i za każdym razem wyłączać telewizor gdy słyszę "kaprawy" ukraiński czy rosyjski język, bo oni mordowali. Jak mi się coś podoba to oglądam.

Pawcio_filmaniak

A mi mama każe. Ale nie rozumiem co Ty mówisz że jakiś rosyjski czy ukraiński. Mi steż jak się podoba to oglądam.

NieMamSwojegoZdania

Sorki, odpisywałem komuś innemu, ale poszło do Ciebie, bo coś popieprzyłem

Pawcio_filmaniak

Nie ma problemu Pawcio, hahahahahaha. I tak fajnie pogadać.

NieMamSwojegoZdania

hahahahahaha. też się uhahahahahahałem, nie ma problemu i tak fajnie pogadać:)

Pawcio_filmaniak

Haha, jesteś spoko. A za co najbardziej lubisz słowian?

NieMamSwojegoZdania

Nie zastanawiałem się nad tym, czy lubię, czy nie lubię. Ot, ludzie jak wszyscy inni. Interesujące jest dla mnie co porabiali ludzie na tej szerokości geograficznej zanim Mieszko I na nich się zwalił, "zjednoczył" i "ochrzcił". Wianki, strzygi, wampiry, te sprawy...

Pawcio_filmaniak

To dobrze przecież, że ochrzcił bo poszliby do piekła. Wianki to wianki i wampiry to trochę homoseksualne, chyba lepsze wilkołaki, ale prawie na golasa latają, ale strzygi fajne, lubię. Widziałęm w wiedźmin serialu.

NieMamSwojegoZdania

https://demonyslowianskie.pl/

Pawcio_filmaniak

Połowa tego to obrazki albo potwory z wiedźmina, ale ta strona jest przekłamana bo kikimory nie wyglądały tak jak tam i to co pisze to nie jest to.
A najśmieszniejsze to baba jaga jak
baba od plastyki.
To nawet nie potwór tylko baba, oni się chyba nie uczyli o tolerancji.
Dzięki za stronkę, fajność.

ocenił(a) film na 9
Pawcio_filmaniak

A gdzie można znaleźć wersję oryginalną? Serial Gogol miał klimat, bo i nie dubbingowany, mroczny, no i duchem słowiańskim podszyty, aż miło. Tutaj to takie trochę jakby pomieszanie kilku Gogolowskich opowiadań, taki americano mix. Podobało mi się, ale mogłoby być lepiej.

Monika_Strazyc

Jeżeli mówisz o tym: https://www.filmweb.pl/film/Wij-1967-102598 to puścili niedawno w TVP Kobieta, ale serial? Owszem, to-to ma klimat no i ten duch słowiański, masz rację. Kręcone to prostymi, analogowymi środkami, bo tylko takowe były wówczas dostępne i stąd ten klimat: chutor, cerkiew z prawdziwego drewna, pajęczyny etc. Dzisiaj, niestety, wypasione technologie cyfrowe i mordercza rywalizacja o dysponowanie nimi zabija każdy klimat, nawet wschodnio słowiański, karpacki, transylwański etc. Aczkolwiek ten nowy Wij w ciekawych miejscach kręcony - pieczary w okolicach Iwano-Frankowska i dzięki temu ta amerykanizacja aż tak nie bije po oczach. Lepiej, niestety, nie mogłoby być, bo piniądz najważniejszy, tamte bezkompromisowe czasy, gdy ludzie tworzyli cokolwiek z potrzeby serca, już nie wrócą

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones